Akvariji i hrana za ribice

Nudimo širok asortiman akvarija, opreme za akvarije i hrane za ribice renomiranih brendova kao što su Arami, Si-Line i Vita Care. Bilo da ste početnik ili iskusni akvarist, naša ponuda će zadovoljiti sve vaše potrebe za stvaranjem i održavanjem zdravog i estetski privlačnog akvarijskog ekosistema. Pružite svojim ribicama optimalne uvjete za život uz vrhunsku opremu i hranu, te uživajte u čarima akvaristike s proizvodima provjerene kvalitete.

Hrana za ribice

Svaka ribica zahtijeva specifičnu okolinu i odgovarajuću hranu za optimalan život. Hrana za ribice mora biti prilagođena njihovim prehrambenim navikama, pa može plivati, plutati ili tonuti u vodi, ovisno o tome gdje se ribice hrane. Aroma hrane je također ključna, jer ribe koriste čulo mirisa kako bi pronašle hranu. Hrana za ukrasne ribice sadrži energiju, dodatke, aktivne i obojene supstance, a ovi elementi igraju različite uloge u organizmu ribica. Arami hrana za ribice sadrži sve potrebne sastojke za savršenu ishranu ukrasnih ribica, osiguravajući im zdrav i dug život.

Tropske i subtropske vode sadrže sve hranjive tvari potrebne za slatkovodne ribice. Većina prirodne hrane dolazi s dna, poput larvi crvenog komarca, planktona, glista i biljaka. Neke hranjive tvari dolaze iz površinskog sloja vode, poput insekata, behara i bobica. Tokom evolucije, ribice su se prilagodile svojoj prirodnoj ishrani, pa bi hrana u akvarijumu trebala biti što sličnija njihovoj prirodnoj hrani kako bi zadovoljila sve njihove prehrambene potrebe.

Arami hrana za ribice je dizajnirana da bude što sličnija prirodnoj hrani, ali s dodatnim prednostima smanjenog zagađenja vode. Kvalitetna hrana za ribice ne samo da osigurava potrebne hranjive tvari, već i smanjuje zagađenje vode nepotrebnim sastojcima, čime se održava čistoća i zdravlje akvarijskog okruženja.

Akvariji i oprema

Veličina akvarijuma treba biti prilagođena veličini i broju ribica koje planirate držati. Grupni akvarijumi su najpopularniji jer u njima mogu zajedno živjeti razne tropske ribice i biljke koje zahtijevaju slične uvjete. Akvarijumi jedne vrste, u kojima se nalaze ribice iste vrste, također su česti. U Agricomu možete pronaći razne vrste akvarijuma opremljene grijačem, filterom i poklopcem, a neki modeli uključuju i hranu Vita Premium. Naravno, možete sami odabrati dodatke za svoj akvarijum kako biste stvorili idealne uvjete za svoje ribice.

Kupnjom odgovarajuće opreme možete stvoriti prirodnu okolinu za ribice i biljke. Biološka ravnoteža u akvarijumu zavisi od uzajamnog djelovanja ribica, biljaka, vode i mikroorganizama, a pravilna oprema je ključna za održavanje ove ravnoteže. Zemlja za akvarijum treba biti pravilno raspoređena u sloju od otprilike 2 cm od dna. Na taj sloj dodajte đubrivo, a zatim još jedan sloj zemlje. Svi ukrasi, poput kamenja i korijena, trebaju biti oprani vrućom vodom i pritisnuti u šljunak. Nakon toga napunite trećinu akvarijuma vodom pomiješanom s Vita Care Aqua – bon.

Prije postavljanja, skratite korijene biljaka makazama. Brzorastuće biljke, poput dlakavog vodenog viljenaka, prikladne su za pozadinu akvarijuma. Postavite biljke u šljunak i pritisnite ih malim kamenom. Rozete širokog rasta, poput amazonske sabljare, izgledaju lijepo u centru akvarijuma. Napravite rupu prstom u šljunku i tu postavite biljku. Da biste bolje vidjeli ribice, koristite manje biljke poput male šaše ili postavite tzv. gorske biljke. Za podršku rastu i razvoju lišća, biljkama je potrebna Florasin E tečnost sa željezom. Nakon što postavite svu tehničku opremu, pažljivo postavite poklopac na aluminijumsku konstrukciju i uključite filter, grijač i svjetlo.

Savjeti za pravilnu brigu o ribicama

Najbolje je hraniti ribice manjim porcijama više puta dnevno, koliko ribice mogu pojesti za nekoliko minuta. Varirajte hranu, posebno za ribice u grupnim akvarijumima, ali izbjegavajte hranjenje odmah nakon čišćenja akvarijuma ili zamjene vode.

Prilikom postavljanja akvarijuma, napunite ga vodom do 3-4 cm ispod vrha. Postavite grijač s usisivačem u jedan kutak na pozadini akvarijuma, a unutrašnji filter s filter medijem u suprotni kutak. Ako koristite vanjski filter, usisivač postavite u isti kutak, a vanjsku cijev horizontalno na nivou vode uz pozadinu ili sa strane. Termometar postavite na prednju stranu akvarijuma kako biste mogli redovno provjeravati temperaturu. Većini tropskih ribica potrebna je temperatura između 22 i 27 °C.

Ribice treba staviti u akvarijum nakon što se uspostavi odgovarajuća temperatura i nakon 3-4 sedmice. Tokom ovog perioda, mikroorganizmi će se razviti u zemlji i filteru, pomažući u uništavanju štetnih supstanci i održavanju biološke ravnoteže u akvarijumu.