Kalendar radova u vrtu u februaru

Sobne biljke

S produženjem dnevnog svjetla i rastućim unutarnjim temperaturama, biljke ubrzano rastu. Potrebno je obratiti pažnju na razvoj insekata te poduzeti mjere za suzbijanje štetočina. Redovno provjetravanje prostorija također je važno radi održavanja zdravog okoliša za biljke.

Važno je izbjeći prekomjerno zalijevanje kako bi se spriječila pojava gnjilobe korijena biljaka. Ako dođe do gnjilobe, biljke je potrebno presaditi u svjež supstrat i umjereno zalijevati. Februar može biti povoljan mjesec za presađivanje sobnih biljaka ako je to potrebno. Presađivanje omogućuje biljkama više prostora za rast, svježi supstrat i bolju drenažu, što može biti posebno važno ako su biljke pretrpjele štetu zbog prekomjernog zalijevanja ili gnjilobe korijena.

Povrtnjak

Krajem februara, kada su temperature još uvijek niske, ali dani postaju duži, idealno je vrijeme za sjetvu u tople lijehe. U zagrijanim prostorima, možemo započeti s sjetvom sjemena rukole, rotkvica, špinata i matovilca u plitke kontejnere za proizvodnju rasada. Ovo je važan korak u pripremi za proljetnu sezonu sadnje, omogućavajući biljkama da se razviju prije nego što budu presađene na otvoreno polje.

U našoj ponudi možete pronaći veliki broj posuda za rasadu, kao i sjemena potrebna za ove radove. Posude za rasadu trebaju biti dovoljno duboke i prostrane kako bi pružile dovoljno prostora za razvoj korijena biljaka. Sjemena treba odabrati prema vašim preferencijama i potrebama, uzimajući u obzir lokalne uvjete i vrste povrća koje želite uzgajati.

Ukrasni vrt

U zaštićenim prostorima, kao što su plastenici ili staklenici, preporučuje se formiranje polica radi efikasnog korištenja prostora. Na policama možemo sijati različito povrće poput paprike, paradajza, feferona, tili i ostalih zeljastih biljaka. Ovaj pristup omogućava nam da iskoristimo svaki centimetar prostora za uzgoj biljaka, posebno kada imamo ograničen prostor za sadnju.

Vrtne cvjetnice sijemo u sjetvene kontejnere: astre, ognjić, tagetes, kapucinka, ukrasni slak, cinija, kalifornijski mak itd. Na otvoreno ih presadimo kad prestane opasnost od slane. Većina njih odlično raste i cvjeta u gredicama, koritima, žardinjerama i saksijama. U toplom klijalištu naklijavamo i proljetne lukovice cvijeća: begonije i kane. Postavijamo ih tako da vrhovi budu na vrhu supstrata.

 

Travnjak

Februar je pravo vrijeme da travu pognojimo gnojivom NPK 15:15:15 dok je snježni pokrivač još prisutan. Topljenjem snijega, gnojivo se otapa i zajedno s vodom prodire u tlo. Ako tlo nije smrznuto, pristupamo podizanju sadnica drveća i ukrasnog grmlja. Pri sadnji koristimo organska gnojiva s produženim djelovanjem.

Sadnice obilno zalijemo i tretiramo akaricidom kako bismo zaštitili biljke od insekata, larvi i njihovih jaja. Krajem februara provodimo orezivanje ruža, visibabe i glicinije. Salix se orezuje nakon završetka cvatnje, kada dobije svoj konačni oblik.