Sjemena povrća
Za očuvanje zdravlja, dobrog raspoloženja i vitke linije dobro je slijediti načelo raznolikosti prehrane. To podrazumjeva uključivanje velike količine sezonskog povrća u naše obroke. Povrće sadrži ugljikohidrate, bjelančevine, minerale, vitamine, organske kiseline i dr. Celuloza utiče na probavu, eterična ulja daju poseban okus i miris (mrkva, peršun, celer). Neke vrste povrća (luk, hren, češnjak) djeluju ljekovito protiv raznih bakterijskih bolesti. Ako u svom vrtu želite dobiti mnogo zdravog povrća, pokušajte s miješanim usjevima. Kod miješanih usjeva na jednoj gredici rastu različite vrste povrća, začina i cvijeća. Zajednički stvaraju šarenu, bogatu i harmoničnu biljnu zajednicu. U Agricom prodavnicama i kod naših partnera možete pronaći sjeme za više od 30 različitih vrsta povrća.
Kupusnjače
Kupusnjače od hranjiva najviše traže N azota jer razvijaju mnogo zelene mase, zato je potrebno pored organskih gnojiva obavezno dodati i mineralnih gnojiva.
Kupus
Kupus (Brassicaoleracea L. convar. capitata) za svoj normalan razvoj zahtijeva mnogo kalija pa kažemo da je kupus kaliofilna biljka. Ako u tlu nema dovoljno kalija neće obrazovati čvrste glavice. Sijemo ga najprije u topla klijališta a kada razvije 3-5 listića presađujemo ga na otvoreno. Poslije sadnje treba ga obilno zaliti vodom. Potrebno ga je nekoliko puta okopavati i redovno zalijevati, naročito u vrijeme formiranja glavice. Kupus beremo kada glavice postanu dovoljno tvrde.
- Sorta DITMAR
- Srednje rana sorta (90 dana) , koja obrazuje ovalnu, zbijenu glavicu, žutozelene boje.Prosječna masa glavice je 1 kg. Tadicionalna evropska sorta.
- Sorta FUTOŠKI
- Srednje kasna prinosna sorta (90-100 dana) veoma ukusna.Glavice su okruglo pljosnate i čvrste, posebno zelene boje, teške 2-3,5 kg. Tolerantan je prema niskim temperaturama. Odličan je za svježu potrošnju ali i za kiseljenje.
- Sorta SLAVA
- Srednje kasna sorta (120 dana). Glavice su okruglo pljosnate, žućkasto zelene boje. Ukusan za svježu potrošnju i kiseljenje.
- Sorta VARAŽDINSKI
- Kasna domaća sorta (140 dana). Glavica je okruglo pljosnata, tvrda s tankim listovima žuto zelene boje. Odličan kupus za kiseljenje i skladištenje.
Karfiol
Karfiol (Brassica oleracea L. var. botrytis) zahtijeva bolje tlo i njegu u vegetaciji nego kupus. Rane sorte sijemo u topla klijališta u februaru, a kasne u aprilu. Najbolje uspijeva uz dovoljno vlage u zraku, obilno gnojenje i obradu tla. Sadi se kao kupus, rane sorte 50 cm x 50 cm, kasne sorte 60 cm x 70 cm. Nakon razvoja cvasti potrebno ga je pokriti s nekoliko listova da sačuva bijelu boju. Bere se zajedno s listovima jer i dalje raste i koristi hranu iz njih.
Sorta SNJEŽNA GRUDVA – srednje kasna sorta (110-120 dana). Cvjetna ruža je snježno bijele boje.
Kelj
Kelj (Brassica oleracea L. var. sabauda) - manje je rasprostanjen od kupusa , svi uslovi koji su potrebni za normalan razvoj isti su kao i kod kupusa. Otporan je prema zimi, može čak i prezimiti. Ako na stabljici poslije berbe ostavimo 2-3 donja lista iz pazuha listova izbit će po 1-2 manje glavice. Sorta VERTUS – Kasna sorta (140 dana) , koja obrazuje okruglu glavicu, zelene boje.Prosječna masa glavice 1,8-2 kg.
Brokula
Brokula (Brassica oleracea L. var. italica) - uzgaja se radi cvasti koje su zelene boje. Presadimo je nakon 6-7 sedmica nakon sjetve u razmaku od 60cm x 70cm. Beremo je postepeno odozdo prema gore kada se potpuno formira cvast. Sorta CORVET F1 – oblikuje sivo zelenu cvast. Po rezanju glavne cvati, oblikuju se male sporedne cvati koje se režu u kasnu jesen.
Kelj pupčar
Kelj pupčar (Brassica oleracea L. var. gemmifera) uzgaja se radi malih zelenih glavica koje rastu u pazuhu listića koji se protežu duž stabljike. Kada formira glavice vrh treba skratiti da ne raste u visinu, time stimulišemo rast glavica, beremo ga odozdo prema gore. Kalifilna kupsnjača tj. potražuje mnogo kalija. Najotporniji je na zimu od svih kupusnjača, može prezimiti na otvorenom. Sorta HERKULES – kasna sorta (130 dana). Pupovi su mu svijetlo zelene boje, jednolično raspoređeni duž stabljike. Otporan na mraz i trulež. Koristi se za svježu potrošnju i za industrijsku preradu.
Lisnato povrće
Koristimo ih u salatama kao svježe, poput endivije, matovilca, radiča i salate, ili za variva poput špinata i blitve. Možemo ih direktno sijati ili saditi iz presadnica. Uzgoj presadnica može uštedjeti do 5 puta više sjemena, jer nakon direktnog sijanja uvijek zahtijeva razrjeđivanje biljaka na određeni razmak.
Salata
Salata (Lactuca sativa L.) ima vegetacijski period od 2-3 mjeseca i dobro podnosi niske temperature do -5°C. Zahtijeva puno vlage, ali previše vlage u fazi formiranja glavica može uzrokovati njihovo pucanje. Sije se u februaru, sadi u martu i dospijeva krajem aprila. Za jesensku sadnju sije se u julu, presađuje u augustu i bere početkom oktobra. Za zimsku proizvodnju sije se u septembru, sadi u oktobru, a bere krajem aprila. Može se uzgajati tokom cijele godine, najbolje na područjima s blagom klimom, uz redovno zalijevanje tokom vrućih dana. Može se sijati direktno ili iz presadnica.
- Sorta MAJSKA KRALJICA
- Čvrste glavice, mase od 250-300 g. Pogodna za uzgoj u plasteniku i na otvorenom.
- Sorta LJUBLJANSKA LEDENKA
- Ljetna salata kristalka ili ledenka sa velikim i tvrdim žuto zelenim glavicama.
- Sorta DALMATINSKA LEDENKA
- Ljetna salata kristalka sa velikim tvrdim glavicama I tamno zelene boje.
- Sorta NANSEN
- Spada u grupu zimskih, glavičastih salata tipa maslenke (puterice). U proljeće oblikuje žuto zelene glavice. Sije se uzastopnim sjetvama od 15.08. do 15.09. kako bi prezimila u različitim razvojnim fazama.
Endivija
Endivija (Cichorium endivia L.) - U proljeće se sije u februaru ili martu, a za zimsku proizvodnju u julu i augustu. Presađuje se kada obrazuje 3-4 listića. Prispijeva za berbu 60-70 dana poslije sadnje. Formira glavicu slično kao i salata. Lišće joj je valovito i po rubu nazubljeno. Zahtijeva dobro pripremljeno humusno tlo. Kod nas se koristi kao jesenska. Sije se krajem juna ili početkom jula direktno ili na gredicu.
Sorta DJEČIJA GLAVA – Srednje rana sorta za gajenje kasno ljeti i u jesen. Ne prezimi. Formira veliku rozetu sa širokim, žuto-zelenim listovima.
Radić
Radić (Cichorium intybus) - Uzgaja se radi listova ali postoji i radić koji se uzgaja kao surogat kafi kao i cikorija. Najbolje uspjeva na plodnim, dubokim tlima. Ima izraženu potrebu za fosforom i kalijem. Može se uzgajati i iz presadnica. Direktnom sjetvom ga sijemo od aprila do augusta.Čim se lišće počne bujnije razvijati počinje se sa berbom.
- Sorta PALLA ROSSA
- U jesen , zavisno od vremenskih uslova, stvara crvene glavice. Ne prezimi.
- Sorta CASTELFRANKO
- U jesen, zavisno od vremenskih uslova , stvara crvene pjegave glavice. Ne prezimi.
- Sorta PAN DI ZUCCHERO
- U jesen , zavisno od vremenskih uslova, stvara zelene glavice. Ne prezimi.
Matovilac
Matovilac (Valerijana locusta L.) u Evropi raste samoniklo. Sije se u maju na razmak 10-20 cm red od reda, a za jesenju potrošnju u augustu. Ubiremo ga tri mjeseca nakon sjetve. Najbolje je ubirati mlado lišće.
Sorta HOLANDSKI – Rani ukusni matovilac.Listovi su zeleni, dugi, široki, blago hrapavi, mat.
Sorta LJUBLJANSKI – Rani ukusni matovilac. Listovi su srednje veliki, duguljasti, uski, glatki, sjajni, zelene boje.
Špinat
Špinat (Spinacea oleracea L.) je otporan na niske temperature, klija čak i na 3-4°C, a optimalna temperatura za rast je oko 20°C. Bogat je željezom (4-6 mg/100 g lišća) i sadrži jod. Zahtijeva obilje vlage, preferira plodna, prozračna tla i ima povećanu potrebu za azotom. Sije se u proljeće (mart, april) i jesen (august, septembar). Svježe pripremljen špinat treba odmah konzumirati, izbjegavajući ostavljanje preko noći ili podgrijavanje, zbog sadržaja nitrata koji mogu postati štetni nitriti.
Sorta MATADOR – dobro podnosi niske temperature, pogodan je za proljetnu i jesenju sjetvu.
Blitva
Blitva (Beta vulgaris var. cicla) ima velike zahtjeve prema N- azotu. Sije se u martu i aprilu na u redove razmaka 40-50 cm , a kada biljke niknu prorijedimo ih u redu na razmak 20-30cm. Bere se na taj način što se vanjski listovi beru i tako se stimuliše rast novih listova. Beremo je već od juna mjeseca. Zahtijeva dobro pripremljeno i pognojeno tlo. Može se uzgajati i iz presadnica.
Sorta SREBRENOLISNA- Biljka formira krupno i široko lišće na dugim i mesnatim drškama bijele boje. Nema velike zahtjeve za toplotom i svjetlošću.
Korjenasto povrće
Korjenasto povrće obuhvata raznolike biljke čiji se jestivi dijelovi nalaze pod zemljom, poput mrkve, repe, rotkvice, celera i peršuna. Ove biljke su bogate hranjivim tvarima, kao što su vitamini, minerali i vlakna, te su važan dio mnogih prehrambenih planova. Karakterizira ih raznolikost okusa i tekstura, a uz to su i izdržljive i prilagodljive na različite uvjete uzgoja. Svo korjenasto povrće je dvogodišnje tj. u prvoj godini formiraju zadebljali korijen, a u drugoj godini cvijetaju i daju sjeme.
Koraba
KORABA (Brassica napus L. var.napobrassica) sadrži kalij, kalcij, željezo, fosfor, mangan i vitamin C. Sadrži eterična ulja koja joj daju specifičan ukus. Sijemo je u redove 50-60cm a kasnije je prorjeđujemo na razmak u redu 30-40cm. Možemo je uzgajati i iz presadnica. Od sjetve do berbe potrebno je da prođe oko 5 mjeseci.
Sorta HOFMANOVA ŽUTA - Žuto zelene boje sa žutim mesom. Bogata je mineralima. Daje velik prinos. Pogodna je za svježu potrošnju i skladištenje.
Postrna repa
POSTRNA REPA (Brassica rapa L.) je korjenasto povrće koje se uzgaja zbog jestivog korijena, ali se također može jesti i lišće. Korijen repe može biti različitih boja, uključujući crvenu, žutu i bijelu, a bogat je hranjivim tvarima poput vitamina C, folata i vlakana. Osim svoje prehrambene vrijednosti, repa je poznata i po svojoj prilagodljivosti na različite uvjete uzgoja.
Sorta Kranjska okrugla – Korijen je pljosnato okrugao, crveno ljubičaste boje. Dobra je za kiseljenje i svježu potrošnju.Uspijeva u svakom dovoljno vlažnom tlu.Sije se u julu, prinos u septembru, oktobru
Rotkva
ROTKVA (Raphanus sativus L. Var. maior) - Koristimo zadebljali korijen. Za razliku od rotkvice dobro se čuva tokom zime. Sijemo je u julu ili avgustu. Sijemo je direktno na međuredni razmak 35-40cm u kasnijim fazama kada nikne i obrazuje listove prorijedimo biljke u redu na razmak 12-15cm. Sadrži mnogo šećera glukoze, aminokiseline, vitamin C, kalij, kalcij, fosfor, mangan. Korijen joj je sočan. Sije se direktno.
Sorta CRNA ZIMSKA – Korijen je pljosnato okrugao s bijelim, blago ljutim mesom. Ljekovita je. Dobro uspijeva u humusnoj i vlažnoj zemlji. Sijemo je u julu.
Rotkvica
ROTKVICA Raphanus sativus L. Var. radicula) se koristi kao dodatak jelima ili salata. Koristi se njezin zadebljali korijen. Otporna je na niske temperature i klija na 3°C, zahtijeva mnogo vlage i plodna tla. Preporučuje se sijanje svakih sedam dana za dulju berbu. U povoljnim uvjetima dozrijeva za 30-35 dana, a njezin korijen je mesnat i sočan. Najčešće se sije krajem marta i aprila, ili krajem ljeta, izbjegavajući sjetvu ljeti zbog brzog rasta i grubljenja pri visokim temperaturama.
Sorta NON PLUS ULTRA – Rana sorta. Korijen je velik, okrugao, intenzivno crven i sočan.
Mrkva
Mrkvu (Daucus carota) koristimo svježu. Niče na 3°C, sporo niče tako da je treba 1-2 dana prije sjetve naklijati potapanjem u mlaku vodu. Ima velike zahtjeve za vlagom u početnim fazama rasta a u kasnijim fazama visoka vlažnost nepovoljno utiče na razvoj korijena. Obično je sijemo u proljeće čim vremenski uslovi dozvole na razmak 20cm međuredni a u redu 5-10cm, na dubinu 1,5-2cm. Za normalan rast i razvoj zahtjeva dobro obrađeno tlo, jer ukoliko nije tako dolazi čest do napravilnog rasta korijena i do račvanja.
- Sorta NANTES
- Srednje rana sorta (ca. 100 dana). Naranđasto crven korijen, valjkast s tupim vrhom, dužine 16-20 cm.
- Sorta FLAKER
- Kasna sorta. Naranđasto crven korijen, dužine 22-24 cm.
Peršun
PERŠUN (Petroselinum hortense) - Za ishranu koristimo korijen i list. Dobro podnosi niske temperature, tako da niče na 2-3 °C, a optimalna temperatura za normalan razvoj je 22°C. Korijen može da podnese i do -10°C , peršun korjenaš sijemo na međuredni razmak razmak 25 cm , a kada nikne prorijedimo ga u redu na razmak 10 cm, a peršun liščar sijemo na međuredni razmak 15 cm, a kada nikne prorijeđujemo ga u redu na razmak 5 cm. Skidaju se sa parcela u jesen. Zahtijeva dobro obrađeno tlo. Niče vrlo sporo te ga je potrebno navlažiti na sobnoj temperaturi 2-3 dana prije sjetve.
- Sorta DOMAĆI LIŠČAR
- Listovi su glatki, tamno zeleni i aromatični. Pravovremenim rezom listova smanjuje se udio stabla. Može se uzgajati u saksijama. Dobro uspijeva na svim plodnim zemljištima. Peršun svake godine sijati na drugo mjesto.
- Sorta BERLINSKI POLUDUGI
- Upotrebljivi su aromatični zeleni malo svijetliji listovi i aromatičan korijen. Svake godine sijati na drugo mjesto. Voli duboko i vlažno tlo.
Celer
CELER (Apium graveolens L.) - Korijen mu je aromatičan i sočan. Sadrži eterična ulja koja mu daju specifičan ukus i miris.Sadrži dosta vitamina C i Fe željeza.Kod nas se uzgaja iz presadnica a ne direktom sjetvom jer mu je sjeme sitno. Sijemo ga krajem marta , presadnicama treba minimalno dva mjeseca da bi bile dovoljno velike da se mogu saditi. Osjetljiv je na nedostatak kreča u tlu. Sorta PRAŠKI – Daje veliki gomolj s ukusnim bijelim mesom.
Cvekla
CVEKLA (Beta vulgaris L. var. conditiva) sadrži vitamin C, B1, šećer, mineralne materije Ca i K. Sijemo je direktnom sjetvom od aprila do juna na međuredni razmak 30cm a kasnije kada nikne prorjeđujemo u redu na razmak 15cm. Beremo je u oktobro i novembru. Koristimo od nje zadebljali korijen. U početnim fazama ima potrebe za vlagom a u kasnijim ne, čak je otpornija od većine korjenašica na nedostatak vlage i ne podnosi niske temperature. Biljni sok djeluje na čišćenje crijeva i na probavu. Osjetljiva na kiselu reakciju tla, te je potrebno dodati u tlo kreča.
- Sorta EGIPATSKA
- Srednje rana sorta, pljosnato okrglog korijena crvene boje.
- Sorta BIKOR
- Srednje rana sorta, okrugli korijen je tamno crvene boje.
- Sorta CYLINDRA
- Srednje rana sorta, izduženog korijena tamno crvene boje.
Plodovito povrće
Plodovito povrće potiče iz tropskih područja i zbog toga su osjetljivi i na blage mrazeve. Najbolje uspijevaju na tlima koji su gnojeni organskim gnojem. Oko 200gr paradajza sadrži dnevnu dozu vitamina C. Imaju velike potrebe za toplotom zato ih prvo sijemo u zaštićene prostore u kojima su uslovi za početni rast i razvoj povoljni za njih. Kada presadnice dostignu veličinu od oko 10-15 cm možemo ih presaditi na stalno mjesto. Neki se plodovi koriste kao mladi tikvice, krastavci, patlidžan, bamija, paprika a neki kada im je sjeme zrelo i to dinja, lubenica i paradajz.
Paradajz
PARADAJZ (Lycopersicum esculentum) se koristi svjež kao salata, kuhan ili konzerviran. Sijanje treba izbjegavati prije opasnosti od proljetnih mrazeva. Razmak sadnje ovisi o sorti/hibridu, obično je za niske sorte 50cm x 30cm, a za visoke 80cm x 60cm. Preporučuje se duboka sadnja. Nakon sadnje, zaliti ga s 10-15L/m2 i ne zalijevati sljedećih 7-10 dana da se dobro ukorijeni. Redovno uklanjati zaperke u pazuhu listova. Kada stablo formira 4-5 cvjetnih grana, ostaviti iznad zadnjih par listova i skratiti vrh biljke kako bi se potakao rast plodova. Paradajz se može brati i nedozreo, jer dozrijeva stajanjem.
- Sorta VOLOVSKO SRCE
- - Visoka bujna sorta.Vrlo krupni plodovi (do 800 g) su karakterističnog oblika ''srca'', sjajno crvene boje, mesnati, sočni i ukusni.
- Sorta SAINT PIERRE
- - Vrlo bujna biljka, viskog rasta.Plod je okrugao do malo pljosnat, sa 3-4 rebra, prosječne težine 200 g, vrlo ukusan. Za potrušnju u sviježem stanju i za spremanje soka te koncentrata.Kasna proizvodnja na otvorenom uz potporu.
- Sorta NOVOSADSKI JABUČAR
- - Srednje rana domaća sorta.Plodovi su okrugli (130-150 g), glatki, intenzivno crvene boje.
- Sorta CHERRY BALL
- - Visok, srednje rani , otporan, vrlo rodan, brzo se prlagođava na različite klimatske uslove. Ima okrugle, sjajno crvene, ukusne plodove, teške oko 20 grama. Za uzgoj na otvorenom, u tunelima i staklenicima. Koristi se svjež i smrznut.
Paprika
PAPRIKA (Capsicum annum L.) - Osjetljiva je na hladnoću. Papriku u klijališta sijati najkasnije do sredine februara na razmak redova 5-8 cm i 1-2 cm u redu. Presađuje se na stalna mjesto kada je presadnica visine oko 20cm sa 5-6 listića. Papriku je najbolje brati kada je plod jedar i čvrst. Ako redovno ne beremo paprike i desi se da na stabljici plodovi sazru, ta stabljika više neće cvjetati. Papriku zbog toga treba redovno brati jer branjem plodova podstičemo da biljka formira nove cvjetove tj . plodove. Potrebno je odstraniti donje stare listove zbog boljeg provjetravanja i svjetlosti.
SORTE PAPRIKA- Sorta ŠOROKŠARI
- - Domaća, srednje kasna (100 dana) rodna sorta.Plodovi prizmatičnog oblika, bijelo žute boje, slatki i ukusni, mase 90-130 g. Koristi se u sviježem stanju, za punjenje i konzerviranje.
- Sorta KALIFORNIJSKO ČUDO
- - Srednje kasna (100 dana) rodna sorta. Plodovi prizmatičnog oblika, zelene i crvene boje, slatki i ukusni, mase 90-130 g. Koristi se u svježem stanju.
- Sorta KURTOVSKA KAPIJA
- - Domaća, kasna sorta (ca. 125 dana) za pečenje, zamrzavanje i preradu. Biljka je snažna, kompaktna, visokog rasta, visećih plodovaPlod dug 12-16cm, u tehnološkoj zrelosti tamnozelene , a u biološkoj intenzivno crvene boje.
- Sorta SLONOVO UHO
- - Slatka je paprika ''ajvaruša'' s velikim i mesnatim plodovima koji vise na biljci. Zelena boja se u zrelosti promijeni u crvenu. Ima 150 g pa do 250 g. Otporna je na bolesti.Koristimo je svježu, za pečenje i za pripremu ajvara. Sadrži dosta vitamina C i puno minerala.
- Sorta BOTINEČKA ŽUTA
- - Tip paradajz paprike. Domaća je srednje kasna sorta (110 dana). Plodovi su sočni, srednje veliki, mliječno bijele do žute boje.Odlična za svježe konzumiranje i kiseljenje.Sadrži drogocjene vitamine pogotovo vitamina C i puno minerala.
- Sorta FEFERON SLATKI
- - Sladak je i dug feferon (15cm dug, 2,5 cm u presjeku).Ima tanku pokožicu.Svijetlo zelena boja u zrelosti se mijenja u crvenu, naranđastu ili žutu.Biljka je velika , kompaktna,vrlo rodna. Feferone možemo konzumirati svježe, sušiti ili ukiseliti. Sazrijevati počne oko 80dana nakon presađivanja.
- Sorta FEFERON LJUTI ŽUTI
- - Srednje rana sorta (oko 100 dana9. U tehnološkoj zrelosti plod je zelen a u fiziološkoj intezivno žute boje. Plod je sitan, tanak i gladak, oko 7-11 cm, sadrži alkaloid kapsaicin, intenzivno ljutog ukusa. Pogodan je za svježu potrošnju i industrijsku preradu.
Patlidžan
PATLIDŽAN (Solanum melangena L.) - Naraste do 1 metar uplastenicima i više. Srodan je paprici i paradajzu. Uzgaja se iz presadnica. Najbolje ga brati kada postane jedar. Zahtijeva puno svjetlosti i vlage, ali ako ima previše vlage nema zametanja ploda. Voli tla gnojena organskim gnojivima. Sije se u klijališta krajem januara početkom februara a presađuje se početkom maja na otvoreno a u plastenicima ranije. Može se sijati i direktnom sjetvom ali plodosi 3-4 sedmice kasnije a utrošak sjemena je 4-5 puta veći.
- Sorta DOMAĆI SREDNJE DUG
- Rrana sorta, biljke su visine od 60-70 cm sa 3-4 grane sa 5 plodova. Plod je kruškastog oblika, tamno ljubičast, jakog sjaja. Meso je tvrdo i zelene boje. Zahtijeva zemlju đubrenu stajskim gnojivom i sunčano mjesto.
Krastavac
KRASTAVAC (Cucumis sativus L.) je dobar kao salata, iako nema visoku hranjivu vrijednost zbog visokog sadržaja vode (do 85% u plodu). Zahtijeva obilje vlage, jer nedostatak može uzrokovati gorčinu u plodovima i zaustavljanje cvjetanja i formiranja plodova. Berba u plasteniku počinje obično 40-50 dana nakon sadnje, na otvorenom traje 50-60 dana. Plodove treba iskoristiti odmah nakon berbe jer brzo gube na kvaliteti. Ako sazri jedan plod, biljka prestaje cvjetati.
Bamija
BAMIJA (Hibiscus esculentum) ne podnosi niske temperature, klija tek na 15°C, a za optimalan razvoj tokom vegetacije zahtijeva temperaturu oko 29°C. Zahtijeva plodna duboka zemljišta sa dovoljno vlage. Sijemo je krajem maja. Kada berba počne beremo je svakih 10 dana da plodovi ne bi ogrubili. Plodovi se nižu na konac ,suše i kao takvi se mogu dugo čuvati.
Sorta SULTANIJA - Prije sjetve sjeme treba navlažiti. To je egzotična, dekorativna biljka, otporna na sušu. Vrlo mlade, nezrele plodove (dužine 6-7 cm) redovno pažljivo beremo (rukavicama). Jedemo je kao pečeno ili kuhano povrće.
Dinja i lubenica
DINJA (Cucumis melo) i LUBENICA (Citrullus aedulus) zahtijevaju toplu temperaturu i vlagu. Optimalna temperatura za rast je oko 25°C, osjetljive su na mraz. Zahtijevaju dovoljno, ali ne i prekomjernu vlagu, koja može utjecati na kvalitetu plodova. Potrebna je kultivacija, posebno u ranim fazama, prije nego što biljke prekriju međuredni razmak svojim vriježama. Pored obilnog organskog gnojenja, potrebno je i mineralno gnojivo prije sjetve. Berba počinje kada je vriježa suha i plod se lako odvaja, obično početkom avgusta.
- Sorta dinje ANANAS
- Srednje (90 dana). Plodovi teški 1,5 – 2 kg, su mrežaste kore, žute boje sa slatkim i aromatičnim narandžastim mesom. Biljci je potrebno dosta hranjiva, vode i toplote.
- Sorta lubenice CRIMSON SWEET
- Srednje kasna, bujna sorta (90 dana). Plod je okrugao, svijetlozelene boje sa tamnozelenim prugama, sa masom 9-11 kg. Meso je tamno crveno, nježno i slatko. Otporna sorta, koja dobro podnosi transport.
Tikvice
TIKVICE (Cucurbita pepo L.) su zahtjevne prema vlazi i temperaturi. U nedostatku vlage prinos se smanjuje. Sijemo ih polovinom aprila do početka maja. Ako se sadnja vrši iz rasada vegetacija se skraćuje za 20 dana. Ukoliko se želi ranija berba siju se topla klijališta. Kod presađivanja voditi računa da se presadi zajedno za zemljom oko korijena. Bere se mlada.
- Sorta GREYZINI F1
- - Svijetlo zelene tikvice sa bijelim i tamno zelenim prugama.
- Sorta DIAMANT F1
- - Tamno zelene i sočne tikvice
- Sorta INDATLAN FEHER
- - Bijelo zelene tikvice.
- Sorta MUŠKATNA TIKVA ili BUNDEVA
- - Ima velike rebraste plodove težine 5-25 kg, sa narandžastim, slatkim mesom koje možemo koristiti za spremanje različitih ukusnih jela. Zeleni plodovi tek u jesen za vrijeme čuvanja dobiju narandžasto-žutu boju.
Rukola
RUKOLA (Diplotaxis tenuifolia) - Sorta NATURELLE - Pogodna za cjelogodišnju proizvodnju sitno nasjeckanog i vrlo aromatičnog lišća. Ako je često ne siječemo onda ide u cvijet. Na otvorenom je beremo od proljeća do kasne jeseni. Može i prezimiti. Cijele godine je možemo sijati u saksijama.
Lukovičasto povrće
Lukovičasto povrće, poput luka srebrenjaka, češnjaka, vlasca i prasa, karakterizira oblikovanje jestivih lukovica ili debelih stabljika koje služe kao skladište hranjivih tvari. Ovo povrće ima raznoliku upotrebu u kuhinji te pruža karakterističan okus i aromu raznim jelima. Lukovičasto povrće često se koristi u kuhanim jelima, umacima, salatama ili kao začin. Osim toga, bogato je raznim hranjivim tvarima i ima korisna svojstva za zdravlje.
Luk
LUK (Allium cepa L.) - Proizvodnja luka iz arpadžika je česta zbog visoke suhe tvari što omogućava dobro čuvanje tokom zime. Otporan je na niske temperature i može klijati i na 4-5°C, a iznikle biljke podnose i do -20°C. Najbolje uspijeva na ocjedivim tlima s povoljnim vodno-vazdušnim režimom. Prekomjerno gnojenje dušikom može rezultirati manje čvrstim glavicama, dok kalij i fosfor utječu na formiranje čvrstih lukovica. Prije skladištenja, stablo treba odrezati 2-2,5cm iznad lukovice, sušiti lukovice i tek onda ih skladištiti.
- Sorta HOLANDSKI ŽUTI
- Lukovica je pljosnato-okrugla. Mase 80-120 g, slamasto žute boje.
- Sorta PTUJSKI CRVENI
- Lukovica je pljosnato – okrugla, mase 80-120 g. Suhi ovojni listovi su čvrsti i dobro obavijaju lukovicu.
Luk vlasac
LUK VLASAC (Allium schoenoprasum L.) - Veoma bogat vitaminom C i blagotvornim sluznim materijama te sadrži veliku količinu željeza, što je odlično u borbi protiv umora. U prirodi raste i samoniklo, višegodišnja je biljka. Beremo ga čim dostigne visinu od 15cm. Sije se u proljeće na razmak od 20cm.
Bijeli luk
ČEŠNJAK (Allium sativum) - Sličan crvenom luku samo što nema kompaktnu glavicu nego više zbijeni češnjeva u prosjeku 15-20. Otporniji je na niske temperature od crnog luka jer ima više suhe materije i više slojeva ljuski. Zahtjeva svjetlost, ne voli sjenu, bolje prinose daje na plodnijim tlima. Klija na temperaturi 4-5°C. Može se uzgajati kao proljetni ili jesenji. Najbolje se čuva na suhom i prozračnom mjestu.
Sorta CRNA ZIMSKA – Korijen je pljosnato okrugao s bijelim, blago ljutim mesom. Ljekovita je. Dobro uspijeva u humusnoj i vlažnoj zemlji. Sijemo je u julu.
Luk srebrenjak
LUK SREBRENJAK (Allium cepa L.) - Ozimi luk, vrlo otporan na hladnoću, sadi se u jesen. Bere se čim razvije zelene dijelove. Formira bijelu glavicu. Ima manje suhe materije i zbog toga je osjetljiv na čuvanje. Ne može se dugo čuvati pa se troši odmah nakon berbe. S obzirom da ga možemo ostaviti na otvorenom preko zime saditi ga na propusnim i lakšim tlima.
Prasa
PRASA (Allium porum L.) - Proizvodi se iz rasada. Niče na 5°C. Za normalan rast zahtijeva plodno tlo i vlagu. Sije se u martu ili aprilu, a presađuje se krajem maja ili početkom juna. Presadnice se sade dublje nego što su bile u klijalištu. Poriluk se preko zime može ostaviti i u zemlji i po potrebi vaditi ili se utrapiti. Može se utrapiti u jarke koje iskopamo na dubini do 50cm položimo prasu pod 45 stepeni i zatrpamo.
SORTE PRASE- Sorta CARENTAN
- Srednje kasna sorta, vrlo ukusna i kvalitetna, koja mraz dobro podnosi.
- Sorta DOMAĆA DUGA
- Kasna jesenja sorta, vrlo ukusna i kvalitetna. Osjetljiva je na mraz. Bijeli dio stabla je veoma dug (do 60 cm).
Mahunarke
Mahunarke su porodica biljaka koje uključuje grah, grašak, leću, slanutak i sočivo. Ova raznolika skupina povrća bogata je proteinima, vlaknima, vitaminima i mineralima, čineći ih važnim dijelom uravnotežene prehrane. Mahunarke su popularne zbog svoje raznolike upotrebe u kulinarstvu, od juha do salata, variva i priloga, te su važan izvor prehrambene vrijednosti u mnogim kuhinjama diljem svijeta. Osim toga, mahunarke imaju i koristi za zdravlje, uključujući poboljšanje probave, smanjenje rizika od srčanih bolesti i regulaciju razine šećera u krvi.
Grašak
GRAŠAK je izrazito hranjivo povrće, bogato vitaminima A, B i C, šećerom, skrobom i bjelančevinama. Posjeduje sposobnost vezivanja dušika iz zraka putem kvržičnih bakterija na korijenima, što obogaćuje tlo. Postoje niske sorte, koje rastu do 80 cm, i visoke, koje premašuju 1 m. Zahtijeva dobro pripremljeno i gnojeno tlo. Niske sorte beru se 2 puta, a visoke 5-6 puta tijekom vegetacije. Otporan je na niske temperature, mlade biljke mogu podnijeti i -5°C, dok su odrasle biljke osjetljivije. Duboki korijen smanjuje potrebe za vlagom.
SORTE GRAŠKA- Sorta MALI PROVANSALAC
- Niska sorta visine 45-50 cm, koja sazri za oko 65 dana. Daje zelene mahune dužine 5-6 cm sa glatkim ukusnim zrnima.
- Sorta KELVEDON
- Niska sorta visine 45-60 cm, koja sazri za oko 70 dana. Daje zelene mahune dužine 6-7 cm sa naboranim ukusnim zrnima.
- Sorta ČUDO AMERIKE
- Niska sorta visine 40-50 cm, koja sazri za oko 65 dana. Daje zelene mahune dužine 6-7 cm sa naboranim ukusnim zrnima.
- Sorta RONDO
- Visoka sorta visine 80-90 cm, koja sazri za oko 75-80 dana. Daje zelene mahune dužine 10-11 cm sa naboranim ukusnim zrnima.
- Sorta SENATOR
- Visoka sorta visine 90-100, koja sazri za oko 80 dana. Daje zelenu mahunu dužine 8-9 cm sa naboranim ukusnim zrnima.
- Sorta TELEFON
- Vrlo visoka sorta visine 160-180 cm, koja sazri za oko 85-90 dana. Daje zelene mahune dužine 11-12 cm sa naboranim ukusnim zrnima.
Boranija
BORANIJA (Phaseolus vulgaris L.) - Razlikujemo niske i visoke sorte. Niske sorte sijemo na međuredni razmak 40-50cm a u redu na razmak 5-6cm. Visoke sorte trebaju potporu i njih sijemo na veći razmak 70 cm međuredno a u redu 6-8cm. Mahune brati dok su mlade, voditi računa da ne ogrube na stabljici. Sadrži najviše vode čak 90%, zatim bjelančevine, šećere i vitamine C i B. Niske se više upotrebljavaju za mehanizovanu proizvodnju a visoke zbog neophodnosti potpore u vrtovima. Zahtijeva tla dobre strukture sa dobrim vodno vazdušnim režimom koja su bogatija sa kalcijem.
SORTE BORANIJE- Sorta BERGGOLD
- - Niska, rana boranija (60 dana). Biljka je jaka i zdrava. Ukusna tradicionalna evropska sorta, žutih okruglih mesnatih mahuna. Namjenjena je za svježu upotrebu, salatu i zamrzavanje. Vrlo prinosna sorta.
- Sorta SUPERNANO GIALLO
- - Niska, srednje rana boranija. Biljka je jaka i zdrava. Žute mahune su pljosnate i ukusne, bez niti.
- Sorta ČUDO PIEMONTA
- - Niska rana sorta (sazri za 55-60 dana) za mahunu i zrno. Vrlo ukusne mahune bez niti , pljosnate su, široke i mesnate, ljubičasto mermerne. Kuhanjem im boja prelazi u žutu a zrno je šareno. Podnosi sušu.
- Sorta STAROZAGORSKA
- - Cijenjena evropska sorta, koja dozri za 60 dana. Niska, rana sorta. Zelene mahune su krupne, pljosnate i ukusne.
- Sorta TOP CROP
- - Niska, rana boranija (60 dana). Biljka je jeka i zdrava.Zelene mahune su okrugle i ukusne. Tradicionalna evropska sorta sa zelenim, mesnatim mahunama.
- Sorta TREŠNJEVAC
- - Niska, izuzetno rodna sorta, šarenkastog zrna za svježu potrošnju i sušenje. Sazri oko 70 dana po sjetvi. Vrlo popularna sorta.
- Sorta JERUZALEM
- - Srednje rana visoka, bujno rastuća boranija, koja treba oslonac. Daje žute mesnate i vrlo ukusne mahune. Vrlo prinosna sorta koju koristimo za svježu upotrebu i zrno. Ubiranjem mahuna počinjemo oko 90-100 dana po sjetvi.
- Sorta MERAVIGLIA DI VENEZIA
- - Visoka, bujno rastuća boranija koja treba oslonac. Koristimo ukusne, velike, široke i pljosnate žute mehune. Zrno je srednje krupno i crno. Ubiranjem mahuna počinjemo oko 80-90 dana po sjetvi.